Odsávání tuku (liposukce)

Liposukce se řadí mezi poměrně běžné metody tvarování lidského těla. Je vyhledávána především ženami, ale muži v tomto případě také nejsou žádnou výjimkou. Rozložení tuku v těle trápí zejména ženy z estetického hlediska. Liposukce je chirurgickou metodou odstranění přebytečně nahromaděného tuku. Samotné slovo lipos představuje v češtině tuk a suctio je latinský ekvivalent pro odsávání.

Nejčastěji postiženými oblastmi, které chirurgové odsávají, jsou bezesporu místa okolo kyčlí a hýždí, ne zřídka jsou postiženy také oblasti stehen, kolen, kotníků, břicha a boků. Častým předmětem liposukce je také podbradek a tváře. Z vzácných liposukci jmenujme odsávání tuků z oblasti zad a ramenou. Mnohdy dochází také k mliposukci prsou, ale ta se většinou praktikuje pouze u žen, které již nechtějí mít děti.

Než se pacient vydá na operační sál, je třeba hned několik vyšetření, které se netýkají pouze jeho zdravotního stavu. Velmi důležité je také svěřit se s motivací, která pacienta k takovémuto rozhodnutí vede. Toto vyšetření může probíhat jak osobně ústní formou, tak častěji pomocí dotazníků. Lékař pacienta upozorní zejména na to, že výsledky jsou pouze jakousi kalkulací, která nemusí být naprosto totožná s konečným výsledkem. Ze zdravotního hlediska pacient podstoupí předoperační vyšetření interní a laboratorní. Toto vyšetření provede buď samotný praktický lékař, a nebo internista, ke kterému je v případě studu pacient anonymně objednán.

Ideální spodní hranice pro liposukci se pohybuje kolem 18. roku věku. Horní hranice byla stanovena na 35 let. Operovat se mohou pochopitelně i osoby starší, ale operace s sebou nesou již zvýšená rizika. Kůže také v pozdějším věku není již tak elastická, jak by měla být. Důležité je také stanovení, kolik tuku bude z těla jedince odstraněno. Neopomeňte se poradit s dietologem, který je schopen velmi dobře propracovat posudek o tom, kolik kilogramů je schopen pacient shodit přirozenou cestou bez použití chirurgie. Je třeba si také zajistit kompresní obvazy, pokud jimi pracoviště, na kterém operaci podstoupíte, nedisponuje. Na zákrok bude pacient potřebovat dovolenou. Vyvarujte se také užívání některých léků typu Aspirinu, Acylpyrinu a dalších. Přijdete nalačno a veškeré cennosti zanecháte doma.

sponzorované odkazy

Operace začíná opětovný prohlédnutím pacienta od operatéra a probráním veškeré problematiky týkající se zákroku. Operující lékař si také zdokumentuje tělo pacienta pomocí fotoaparátu. Následně si nakreslí místa, kudy povede řez a zaznačí si takto přímo prostor, který je třeba zbavit přebytečného tuku. Rozhodně se nebojte samotného nákresu, jelikož barva rozhodně není toxická a půjde velmi dobře smýt.

Anestezie při liposukci se odvíjí podle míry závažnosti, a tedy i rozsáhlosti zákroku. Malé úpravy se pochopitelně provádějí pouze za umrtvení místního a naopak velké liposukce se vykonávají za celkové anestezie, kdy je pacient celkově uspán. Velmi často se využívá epidurální anestezie, která spočívá v umrtvení celé spodní části těla. Tato anestezie je velmi bezpečná a mnohdy dostane zelenou přede celkovou anestezií. Vlastní výkon je veden tak, že do menších nářezů v kůži se vkládá kanyla. Ta odsává tuky pomocí speciálně upravené vývěvy. Množství vysátého tuky nesmí přesahovat množství pohybující se mezi 1 500 až 2 000 mililitry. Nadměrné odsátí tuku by mohlo přinést pooperační rizika.

Po operaci je pacient oblečen do elastického obvazu. Má také zavedenou nitrožilní infúzi. Po operaci budete moci přijímat ústy potravu až po dvou hodinách. Schopnost pohybu člověka závisí na podstoupené anestezii.

Rizika samozřejmě nese i tato operace. Spočívají hlavně v zanesení infekce na inkriminovaná místa. Z dalších nepříjemností jmenujme například různé otoky a podlitiny.